Uzależnienie od narkotyków (zaburzenia związane z używaniem substancji)

Uzależnienie od narkotyków (zaburzenia związane z używaniem substancji)

Uzależnienie od narkotyków, zwane również zaburzeniem narkomanii, jest chorobą, która wpływa na mózg i zachowanie danej osoby i prowadzi do niemożności kontrolowania używania legalnych lub nielegalnych narkotyków lub leków. Substancje takie jak alkohol, marihuana i nikotyna również są uważane za narkotyki. Kiedy jesteś uzależniony, możesz nadal używać tego narkotyku, pomimo wyrządzanych przez niego szkód.

Uzależnienie od narkotyków może zacząć się od eksperymentalnego używania narkotyku rekreacyjnego w sytuacjach społecznych, a dla niektórych osób używanie narkotyków staje się częstsze. Dla innych, szczególnie w przypadku opioidów, uzależnienie od narkotyków zaczyna się od narażenia na przepisane leki lub otrzymania leków od przyjaciela lub krewnego, który przepisał lek.

Ryzyko uzależnienia i to, jak szybko się uzależnisz, różni się w zależności od narkotyku. Niektóre narkotyki, takie jak opioidowe środki przeciwbólowe, są bardziej ryzykowne i powodują uzależnienie szybciej niż inne.

W miarę upływu czasu możesz potrzebować większych dawek leku, aby się wyżyć. Wkrótce możesz potrzebować tego leku tylko po to, by poczuć się dobrze. Wraz ze wzrostem zażywania leku, może się okazać, że coraz trudniej jest obejść się bez niego. Próby zaprzestania zażywania leku mogą wywołać intensywne pragnienia i spowodować, że będziesz czuł się chory fizycznie (objawy odstawienia).

Możesz potrzebować pomocy lekarza, rodziny, przyjaciół, grup wsparcia lub zorganizowanego programu leczenia, aby przezwyciężyć swoje uzależnienie od narkotyków i pozostać wolnym od narkotyków.

Symptomy

Objawy lub zachowania związane z uzależnieniem od narkotyków obejmują m.in:

 • Poczucie, że musisz używać leku regularnie – codziennie lub nawet kilka razy dziennie
 • Mając intensywne pragnienia, aby lek blokował wszelkie inne myśli.
 • Z czasem, potrzebując więcej leku, aby uzyskać ten sam efekt.
 • Przyjmowanie większych ilości leku przez dłuższy okres czasu niż zamierzałeś
 • Upewnienie się, że utrzymujesz zapasy leku
 • Wydając pieniądze na ten narkotyk, mimo że nie stać cię na to.
 • Niewywiązywanie się z obowiązków i odpowiedzialności zawodowej lub ograniczenie działalności społecznej i rekreacyjnej z powodu zażywania narkotyków
 • Dalsze stosowanie leku, nawet jeśli wiesz, że powoduje on problemy w życiu lub szkody fizyczne i psychiczne.
 • Robienie rzeczy, by zdobyć narkotyk, którego normalnie nie zrobiłbyś, np. kradzież
 • Prowadzenie samochodu lub wykonywanie innych ryzykownych czynności, gdy jesteś pod wpływem leku
 • Spędzanie dużej ilości czasu na przyjmowaniu leku, używaniu go lub odzyskiwaniu sprawności po jego działaniu
 • Niepowodzenie w próbach zaprzestania stosowania leku
 • Doznawanie objawów odstawiennych przy próbie zaprzestania przyjmowania leku

Rozpoznanie niezdrowego zażywania narkotyków u członków rodziny

Czasami trudno jest odróżnić normalne nastroje nastolatków lub złość od oznak używania narkotyków. Możliwe oznaki, że Twój nastolatek lub inny członek rodziny używa narkotyków, to między innymi:

 • Problemy w szkole lub pracy – często brak szkoły lub pracy, nagły brak zainteresowania zajęciami szkolnymi lub pracą, lub spadek ocen lub wydajności pracy
 • Problemy ze zdrowiem fizycznym – brak energii i motywacji, utrata lub przyrost masy ciała albo zaczerwienienie oczu
 • Zaniedbany wygląd – brak zainteresowania ubiorem, pielęgnacją lub wyglądem
 • Zmiany w zachowaniu – przesadne próby uniemożliwienia członkom rodziny wejścia do swojego pokoju lub zachowania tajemnicy co do tego, gdzie chodzi z przyjaciółmi; lub drastyczne zmiany w zachowaniu i w relacjach z rodziną i przyjaciółmi.
 • Problemy z pieniędzmi – nagłe prośby o pieniądze bez rozsądnego wyjaśnienia; lub odkrycie, że pieniędzy brakuje lub zostały skradzione, lub że przedmioty zniknęły z domu, co wskazuje na to, że być może są one sprzedawane w celu wspierania zażywania narkotyków.

http://abcuzaleznien.pl/narkomania/czym-charakteryzuje-sie-narkomania/ahfe_khtt

Previous Leczenie HTR
Next Syndrom widzenia komputerowego

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Strój niedobrany do okazji to najczęstszy błąd mężczyzn ubierających się na karnawałowe przyjęcie

Wybór stroju na imprezę karnawałową powinien być podyktowany jej charakterem oraz miejscem, w którym się odbywa. Aby uniknąć wpadki, warto dokładnie czytać wytyczne odnośnie dress code’u, które często zawarte są w zaproszeniu. Najczęstsze

Life&Style 0 Comments

Kilka słów o stomatologii zachowawczej, czyli dlaczego warto postawić na profilaktykę

Stomatolog to jeden z najrzadziej odwiedzanych przez Polaków lekarzy. Zawód ten owiany jest złą sławą, która jak okazuje się po bliższym kontakcie, jest niesłuszna. Unikając regularnych (co 6 miesięcy) przeglądów

Life&Style 0 Comments

Młotki budowlane, brukarskie

Młotek to jedno z najprostszych narzędzi ręcznych, które używane jest od wieków do różnego rodzaju prac. Najczęściej wykorzystuje się go do wbijania gwoździ, klientów, obróbki różnego rodzaju materiałów a także

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź