Szkolenie minersko-pirotechniczne

Szkolenie minersko-pirotechniczne

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyła się ostatnia edycja szkolenia dedykowana dla policjantów nieetatowych grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego (NGRM-P), zorganizowanego przez Wojewódzkiego Koordynatora Działań Minersko-Pirotechnicznych kom. Roberta Bugajskiego ze Sztabu Policji KWP w Bydgoszczy.

W realizacji zajęć, wsparcia oprócz SPAP w Bydgoszczy udzielili zaproszeni goście, tj. dowódca 14 patrolu rozminowania z 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia st. chor. szt. Radosław Balmowski wraz z podległymi żołnierzami oraz przedstawiciel bydgoskich Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM S.A. Pan Michał Mazurkiewicz.

Szkolenie miało na celu poszerzenie wiedzy policjantów NGRM-P z zakresu typów niewybuchów, niewypałów oraz przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN), zasad współpracy Policji z patrolem rozminowania, co powinno wpłynąć na usprawnienie działań w usuwaniu i niszczeniu niewybuchów i niewypałów odnajdywanych w rejonie odpowiedzialności patrolu. Dowódca patrolu scharakteryzował najczęściej spotykane przedmioty pochodzenia wojskowego, omówił także zasady ich bezpiecznego usuwania i niszczenia z wykorzystaniem między innymi nowinek technicznych.

Ponadto podczas szkolenia pirotechnicy zostali zapoznani z zasadami działania patrolu rozminowania oraz specjalistycznym sprzętem saperskim patrolu wraz z pojazdami z pojemnikami przeciwwybuchowymi do transportu niewybuchów i niewypałów. Część wykorzystywanego przez wojsko sprzętu można było obejrzeć podczas ekspozycji na dziedzińcu KWP.

Przedstawiciel Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM S.A. omówił bardzo ważne kwestie związane z rodzajami oraz charakterystyką najczęściej spotykanych materiałów wybuchowych, w tym produkowanych w bydgoskich zakładach, a mających zastosowanie w wojsku oraz w obrocie cywilnym. Podał także przykłady niektórych substancji i mieszanin chemicznych, które mogą być użyte do nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych i podlegają pewnym ograniczeniom w handlu, a policjanci mogą spotkać się z nimi podczas codziennej służby. Przedstawił także skutki nieostrożnego obchodzenia się z różnego rodzaju substancjami chemicznymi, zdefiniował następstwa ich oddziaływania na ludzi oraz otoczenie w przypadku np. niekontrolowanej detonacji.

Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Mirosław Elszkowski dziękując gościom za profesjonalnie przygotowane wykłady, wręczył okazjonalne upominki oraz wyraził przekonanie, iż ciągłe doskonalenie wzajemnej współpracy wpłynie na podniesienie efektywności działań, pozbawi ryzyka, a także pozwoli z optymizmem spoglądać na te zadania, których realizacja w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa jest jeszcze przed służbami. W stosunku do funkcjonariuszy NGRM-P (łącznie w 3 edycjach szkoleń, wzięło w nich udział blisko dziewięćdziesięciu policjantów), insp. Elszkowski wyraził uznanie za zaangażowanie w trud codziennej, bardzo niebezpiecznej służby.

W tym miejscu apelujemy do wszystkich o rozwagę i ostrożność w przypadku odnalezienia niewypałów i niewybuchów. Takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić ani dotykać. Należy też jak najszybciej powiadomić najbliższy posterunek lub komisariat Policji. Mundurowi zabezpieczą teren i powiadomią właściwe komórki policyjne lub wojskowych saperów, którzy zneutralizują znalezisko.

Previous Groźny wypadek z udziałem autobusu
Next Papier ksero w sklepie Lobos

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

SPOTKANIE W SPRAWIE ORGANIZACJI TURNIEJU UEFA EURO U21

Dziś w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyło się pierwsze spotkanie robocze służb i instytucji zaangażowanych w organizację turnieju. Turniej Finałowy Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO U21

Wiadomości 0 Comments

Autonomiczne opryskiwacze sterowane komputerowo

Opryski pól to rozwiązanie przełomowe. Pozwoliło na skokowy wzrost wydajności rolnictwa dzięki ograniczeniu zakresu chorób dotykających rośliny oraz umożliwieniu selektywnej eliminacji szkodników oraz chwastów. Można było poprzez proces obejmujący od

Wiadomości 0 Comments

TRAGICZNY WYPADEK W MILESZEWACH, NIE ŻYJE 40-LETNI MĘŻCZYZNA

Brodniccy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w miejscowości Mileszewy. W wyniku zderzenia samochodu osobowego z ciężarówką, zginął 40-letni kierowca osobówki. Wczoraj (23.06.) około godz.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!