Szkolenie minersko-pirotechniczne

Szkolenie minersko-pirotechniczne

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyła się ostatnia edycja szkolenia dedykowana dla policjantów nieetatowych grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego (NGRM-P), zorganizowanego przez Wojewódzkiego Koordynatora Działań Minersko-Pirotechnicznych kom. Roberta Bugajskiego ze Sztabu Policji KWP w Bydgoszczy.

W realizacji zajęć, wsparcia oprócz SPAP w Bydgoszczy udzielili zaproszeni goście, tj. dowódca 14 patrolu rozminowania z 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia st. chor. szt. Radosław Balmowski wraz z podległymi żołnierzami oraz przedstawiciel bydgoskich Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM S.A. Pan Michał Mazurkiewicz.

Szkolenie miało na celu poszerzenie wiedzy policjantów NGRM-P z zakresu typów niewybuchów, niewypałów oraz przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN), zasad współpracy Policji z patrolem rozminowania, co powinno wpłynąć na usprawnienie działań w usuwaniu i niszczeniu niewybuchów i niewypałów odnajdywanych w rejonie odpowiedzialności patrolu. Dowódca patrolu scharakteryzował najczęściej spotykane przedmioty pochodzenia wojskowego, omówił także zasady ich bezpiecznego usuwania i niszczenia z wykorzystaniem między innymi nowinek technicznych.

Ponadto podczas szkolenia pirotechnicy zostali zapoznani z zasadami działania patrolu rozminowania oraz specjalistycznym sprzętem saperskim patrolu wraz z pojazdami z pojemnikami przeciwwybuchowymi do transportu niewybuchów i niewypałów. Część wykorzystywanego przez wojsko sprzętu można było obejrzeć podczas ekspozycji na dziedzińcu KWP.

Przedstawiciel Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM S.A. omówił bardzo ważne kwestie związane z rodzajami oraz charakterystyką najczęściej spotykanych materiałów wybuchowych, w tym produkowanych w bydgoskich zakładach, a mających zastosowanie w wojsku oraz w obrocie cywilnym. Podał także przykłady niektórych substancji i mieszanin chemicznych, które mogą być użyte do nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych i podlegają pewnym ograniczeniom w handlu, a policjanci mogą spotkać się z nimi podczas codziennej służby. Przedstawił także skutki nieostrożnego obchodzenia się z różnego rodzaju substancjami chemicznymi, zdefiniował następstwa ich oddziaływania na ludzi oraz otoczenie w przypadku np. niekontrolowanej detonacji.

Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Mirosław Elszkowski dziękując gościom za profesjonalnie przygotowane wykłady, wręczył okazjonalne upominki oraz wyraził przekonanie, iż ciągłe doskonalenie wzajemnej współpracy wpłynie na podniesienie efektywności działań, pozbawi ryzyka, a także pozwoli z optymizmem spoglądać na te zadania, których realizacja w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa jest jeszcze przed służbami. W stosunku do funkcjonariuszy NGRM-P (łącznie w 3 edycjach szkoleń, wzięło w nich udział blisko dziewięćdziesięciu policjantów), insp. Elszkowski wyraził uznanie za zaangażowanie w trud codziennej, bardzo niebezpiecznej służby.

W tym miejscu apelujemy do wszystkich o rozwagę i ostrożność w przypadku odnalezienia niewypałów i niewybuchów. Takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić ani dotykać. Należy też jak najszybciej powiadomić najbliższy posterunek lub komisariat Policji. Mundurowi zabezpieczą teren i powiadomią właściwe komórki policyjne lub wojskowych saperów, którzy zneutralizują znalezisko.

Previous Groźny wypadek z udziałem autobusu
Next Papier ksero w sklepie Lobos

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

KĄPIELISKA POD CZUJNYM OKIEM ALEKSANDROWSKICH POLICJANTÓW

Policjanci kontrolują stan bezpieczeństwa na kąpieliskach. Działania prowadzone są w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2017” i obejmują swym zasięgiem cały powiat aleksandrowski. Wszystko dla bezpieczeństwa kąpiących się, którzy swoim zachowaniem,

Wiadomości 0 Comments

Areszt za proceder związany z dopalaczami

Policjanci z bydgoskich Wyżyn zatrzymali 25-latka, który zajmował się wytwarzaniem dopalaczy. Jeden z jego „klientów” po wypaleniu dopalacza trafił nieprzytomny do szpitala. Zatrzymany usłyszał między innymi zarzut bezpośredniego narażenia na

Wiadomości 0 Comments

ŻNIŃSKI FESTYN „POLICJA I PRZYJACIELE” ZA NAMI

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła wszystkim, którzy skorzystali z zaproszenia policjantów i przyszli w minioną niedzielę na żniński rynek, gdzie odbywał się festyn „Policja I Przyjaciele”. Mundurowi oraz zaproszeni goście przygotowali

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!