Syndrom widzenia komputerowego

Syndrom widzenia komputerowego

W dzisiejszych czasach wielu z nas ma pracę, która wymaga godzinnego patrzenia na ekrany komputerów. To może naprawdę obciążyć twoje oczy.

Problemy z oczami spowodowane korzystaniem z komputera wchodzą w zakres zespołu komputerowego widzenia (CVS). Nie jest to jeden konkretny problem. Wiąże się on raczej z całym szeregiem przemęczenia oczu i dyskomfortu. Badania pokazują, że od 50% do 90% osób, które pracują przy komputerze, ma przynajmniej pewne objawy.

Nie tylko pracujący dorośli są dotknięci tym problemem. Dzieci, które w ciągu dnia w szkole gapią się na tablety lub korzystają z komputerów, również mogą mieć problemy, zwłaszcza jeśli oświetlenie i ich postawa są mniej niż idealne.

Jak komputery wpływają na wizję?

CVS jest podobny do zespołu cieśni nadgarstka i innych powtarzających się urazów ruchowych, które możesz mieć w pracy. Dzieje się tak, ponieważ twoje oczy w kółko podążają tą samą drogą. A im dłużej kontynuujesz ruch, tym gorzej może się on pogorszyć.

Kiedy pracujesz przy komputerze, twoje oczy muszą się cały czas skupiać i zmieniać ostrość. Gdy czytasz, poruszają się tam i z powrotem. Być może trzeba będzie spojrzeć w dół na dokumenty, a następnie cofnąć się do pisania. Twoje oczy reagują na obrazy stale się poruszające i zmieniające, zmieniając ostrość, wysyłając szybko zmieniające się obrazy do mózgu. Wszystkie te prace wymagają od twoich mięśni oczu dużego wysiłku. A co gorsza, w odróżnieniu od książki czy kartki papieru, ekran dodaje kontrastu, migotania i odblasku. Co więcej, udowodniono, że znacznie rzadziej mrugamy podczas korzystania z komputera, co powoduje wysychanie oczu i okresowe rozmycie obrazu podczas pracy.

Jest bardziej prawdopodobne, że będziesz miał problemy, jeśli już masz problemy z oczami, jeśli potrzebujesz okularów, ale ich nie masz lub jeśli nosisz niewłaściwą receptę na używanie komputera.

Praca z komputerem staje się coraz cięższa wraz z wiekiem, a naturalne soczewki w oczach stają się mniej elastyczne. Gdzieś w okolicach 40 roku życia, Twoja zdolność do skupiania się na bliskich i dalekich obiektach zacznie zanikać. Lekarz okulista określi ten stan jako prezbiopię.

Co to za symptomy?

Nie ma dowodu, że używanie komputera powoduje długotrwałe uszkodzenie oczu. Ale regularne korzystanie z komputera może prowadzić do zmęczenia oczu i dyskomfortu.

Możesz zauważyć:

  • Rozmyte widzenie
  • Podwójne widzenie
  • Suche, czerwone oczy
  • Podrażnienie oczu
  • Bóle głowy
  • Ból szyi lub pleców

Jeśli nic z nimi nie zrobisz, może mieć to większy wpływ niż twoje oczy. Możesz mieć również problemy z wydajnością pracy.

Jak to jest traktowane?

Kilka prostych zmian w miejscu pracy może poprawić objawy i zapobiec nowym problemom:

Odetnij blask. Zmień oświetlenie wokół siebie, aby zredukować efekt na ekranie komputera. Jeśli światło z pobliskiego okna rzuca jakieś olśnienie, przesuń monitor i zamknij cienie. Jeśli są one zbyt jasne, poproś pracodawcę o zainstalowanie przełącznika ściemniacza dla urządzeń napowietrznych lub kup lampę biurkową z ruchomym kloszem, który rzuca światło równomiernie na biurko. Możesz również dodać filtr przeciwodblaskowy do monitora.

Zmień ustawienie biurka. Najlepsza pozycja dla Twojego monitora jest nieco poniżej poziomu oczu, około 20 do 28 cali od Twojej twarzy. Nie musisz rozciągać szyi ani nadwyrężać oczu, aby zobaczyć, co znajduje się na ekranie. Połóż stojak obok monitora i umieść na nim wszelkie materiały drukowane, z których pracujesz. W ten sposób nie będziesz musiał patrzeć w górę na ekran i z powrotem na biurko podczas pisania.

Dajcie spokój. Postępuj według zasady 20-20-20. Oglądaj się z dala od ekranu co około 20 minut i patrz na coś, co znajduje się około 20 stóp dalej przez około 20 sekund. Mrugaj często, aby utrzymać wilgoć w oczach. Jeśli poczują się suche, spróbuj kilka kropli do oczu.

Zmień swoje ustawienia. Nie musisz żyć z fabrycznie zainstalowanymi ustawieniami, jeśli nie czujesz się komfortowo. Wyreguluj jasność, kontrast i rozmiar czcionki, aż znajdziesz to, co jest dla Ciebie najlepsze.

Odwiedzaj regularnie swojego okulistę na badania i aktualizuj swoje recepty. Daj mu znać o wszelkich problemach, jakie masz. Możesz potrzebować okularów lub soczewek kontaktowych. Zdecyduje on, czy możesz nosić swoje zwykłe okulary do pracy przy komputerze, czy też potrzebujesz specjalnej pary. Może on przepisać soczewki jedno- lub dwuogniskowe, lub przyciemniane, aby zwiększyć kontrast i odfiltrować odblaski.

Sprawdzaj też oczy swoich dzieci. Upewnij się, że wszystkie używane przez nie komputery są ustawione na odpowiedniej wysokości i w najlepszym oświetleniu. Zachęcaj je do robienia częstych przerw na ekranie, aby dać odpocząć oczom.

http://iscbreeding.pl/geneza-syndromu-widzenia-komputerowego_uvee.a

Previous Uzależnienie od narkotyków (zaburzenia związane z używaniem substancji)
Next Młotki budowlane, brukarskie

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Wypełnianie zmarszczek – na czym polega ten zabieg?

Zapewne większość z nas chciałaby jak najdłużej zachować zdrowy i młody wygląd. Niestety starzenie się naszych organizmów jest procesem nieuniknionym i nieodwracalnym – postępującym w czasie i zapisanym w genach.

Life&Style 0 Comments

Nasiona konopii: 5 Największych korzyści dla zdrowia

Kiedy weźmie się pod uwagę, jak wysoko ceniona była roślina w przeszłości ze względu na jej wartość i bogactwo korzyści, reputacja marihuany całkowicie zmieniła kierunek. Podczas gdy wielu ludzi używa

Life&Style 0 Comments

Medyczna estetyka: Co to znaczy i jak możesz skorzystać

Jeśli dobrze wyglądasz, to dobrze się czujesz – cytując kliszę. Od biżuterii pochodzącej z czasów prehistorycznych do zapisów starożytnych Egipcjan podszywających swoje oczy galeną, istnieje wiele dowodów na poparcie tej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź