Kilka słów o stomatologii zachowawczej, czyli dlaczego warto postawić na profilaktykę

Kilka słów o stomatologii zachowawczej, czyli dlaczego warto postawić na profilaktykę

Stomatolog to jeden z najrzadziej odwiedzanych przez Polaków lekarzy. Zawód ten owiany jest złą sławą, która jak okazuje się po bliższym kontakcie, jest niesłuszna. Unikając regularnych (co 6 miesięcy) przeglądów jamy ustnej, narażamy się nie tylko na próchnicę (która jest chorobą bakteryjną!), ale również wiele innych, groźnych dla życia i zdrowia powikłań. Dlatego, by móc cieszyć się pięknym i białym uśmiechem, a także pełnią zdrowia przez wiele lat, odwiedzajmy stomatologa regularnie co 6 miesięcy!

Przegląd to podstawa!

Okresowa kontrola jamy ustnej i uzębienia to działanie profilaktyczne, które w przyszłości przyniesie nam wiele dobrego. Przeprowadzana co 6 miesięcy kontrola naszych zębów, pozwala na wykrycie ognisk próchnicy już w jej początkowym stadium. Wówczas nie jest konieczne np. leczenie kanałowe, wystarczy, że stomatolog oczyści ubytek oraz odpowiednio zadba o jego wypełnienie. Pamiętajmy, że im większy ubytek próchnicowy, tym leczenie jest trudniejsze.

Próchnica to choroba bakteryjna, której możemy przeciwdziałać m.in. poprzez prawidłową higienę jamy ustnej. Nie zawsze jednak udaje nam się to w 100 %. Nie bójmy się odwiedzić wtedy stomatologa i wyleczyć chorobę w jej początkowej fazie. Na kontrolne badanie jamy ustnej udajmy się nie rzadziej niż co 6 miesięcy (dzieci powinny po raz pierwszy odwiedzić stomatologa przed ukończeniem 1 roku życia), chyba że lekarz stomatolog zaleci inaczej.

Próchnica- nie taka straszna jak ją malują

Jak już zostało wcześniej wspomniane, próchnica jest chorobą, którą można leczyć. Długoletnie zaniedbania higieniczne sprawiają, że jej późniejsze leczenie jest o wiele trudniejsze, a dodatkowo może powodować u pacjenta różnego stopnia dyskomfort. Nieleczone ubytki próchnicowe są również świetnymi wrotami infekcji ogólnoustrojowych. Prawidłowe leczenie ubytków (poprzez oczyszczenie zęba, usunięcie zmienionych tkanek oraz zastosowanie wypełnienia) może powstrzymać w znacznym stopniu postęp choroby. Pamiętajmy jednak, że w przypadku braku codziennej higieny, choroba może nawrócić. Koszt leczenia ubytków zależny jest od wielkości zmiany próchniczej, a także rodzaju użytego wypełnienia (w dzisiejszych czasach wypełnienia amalgamatowe odchodzą już do lamusa, ze względu na swoje właściwości alergizujące).

Zajęcia miazgi zęba to etap choroby, w którym zazwyczaj konieczne jest już zastosowanie tzw. leczenia kanałowego. Podczas zabiegu stomatolog usuwa zmienioną tkankę i oczyszcza ząb, a następnie wypełnia pozostałe w zębie kanały utwardzalną substancją. Leczenie endodontyczne (czyli kanałowe leczenie zębów) przeprowadzane jest po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest wypełnienie komory zęba plombą. Leczenie to może powodować u pacjenta dyskomfort. Jego cena zależna jest np. od liczby kanałów zęba, a także użytych materiałów.

Previous Space plan, czyli jak zaaranżować biuro w Bydgoszczy?
Next Niszczarka do dokumentów - przydatna w każdym biurze

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Rafał Maślak planuje podróż do USA. Chce przejechać przez wszystkie stany

W 2017 roku model zamierza się skoncentrować na rozwoju firmy, którą prowadzi wraz ze swoją dziewczyną. Planuje także zrealizować marzenie o podróży po USA. Chce zwiedzić wszystkie stany i przekonać się, czy

Life&Style 0 Comments

O tej porze roku włosy i skóra głowy narażone są na działanie zmiennych temperatur

Pod czapką skóra przegrzewa się i gruczoły łojowe pracują intensywniej, dlatego włosy łatwo się przetłuszczają, nasila się skłonność do łupieżu, może się również pojawić łojotok. Dodatkowo włosy są bardziej podatne na

Life&Style 0 Comments

Prezenty dla dzieci i nastolatków

Dzieci to prawdziwi miłośnicy prędkości. Jeżeli zatem szukamy dla nich niepowtarzalnego prezentu, warto zdecydować się na hulajnogę lub samochód na akumulator. Sprzęty te gwarantują nie lada frajdę. Na co zwrócić

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź