Oprawa pracy dyplomowej

Oprawa pracy dyplomowej

Oprócz tego, że strony pracy dyplomowej są połączone, to za pierwsze wrażenie, odpowiada również jej oprawa. Istnieją różne rodzaje oprawy, od tańszej oprawy spiralnej do droższej oprawy książkowej w twardej okładce.

Wiązanie spiralne

Metalowe (znane również jako wiązania Wir-O) są mocne i mają profesjonalny wygląd. Czasami można wybrać kolor metalu (biały, czarny, srebrny), a także zdecydować się na przezroczystą plastikową okładkę z przodu i z tyłu.

 • Profesjonalny wygląd
 • Przeglądanie stron jest łatwe (można je otworzyć na płasko)
 • Dość tanio

Wiązanie grzebieniowe

Plastikowa oprawa grzebieniowa jest tańszą alternatywą dla oprawy spiralnej. Jego główną zaletą jest możliwość otwierania i zamykania oprawy (choć nie jest to łatwe), czyli dodawania lub usuwania stron. Jest to idealne rozwiązanie dla szkiców. Istnieje możliwość dodania przezroczystej przedniej i tylnej okładki.

 • Niski koszt
 • Pozwala na łatwe przeglądanie stron
 • Wiązanie może być otwierane i zamykane (nie jest to łatwe)
 • Ma tani wygląd

Szybkie wiązanie zwrotne

Wiązanie fastback (softback), strony są utrzymywane razem przez lniany grzbiet i grubą warstwę specjalnego kleju. Jest to pierwszy krok w kierunku prawdziwej książki. Wygląda profesjonalnie i jest stosunkowo tania. Jedynym minusem jest to, że kartki papieru po pewnym czasie mogą się poluzować.

 • Profesjonalny wygląd przypominający książkę
 • Dostępne w różnych kolorach
 • Ryzyko wypadnięcia stron po jakimś czasie

Oprawa papierowa

Paperback jest często stosowana w przypadku prawdziwych książek. Strony są sklejane lub zszywane, a Twoja praca będzie chroniona przez elastyczną okładkę. Ten rodzaj oprawy sprawia, że Twoja praca jest bardziej wytrzymała i profesjonalna. W większości przypadków możliwe jest dodanie napisów z przodu i z tyłu.

 • Trwały i profesjonalny
 • Wyglądem przypominający książkę
 • Otwieranie i przeglądanie jest mniej gładkie niż w przypadku oprawy spiralnej lub grzebieniowej

Oprawa twarda

Jest podobna do oprawy papierowej. Główna różnica polega na tym, że przednia i tylna okładka są twarde, a nie elastyczne. Ten rodzaj oprawy jest bardzo trwały i często jest używany do pracy doktorskiej lub innych dużych prac. Materiały i tkaniny, z których wykonana jest okładka, można dostosować do własnych potrzeb, łącznie z napisami z przodu i na grzbiecie.

 • Trwały i profesjonalny
 • Osłona z możliwością dostosowania
 • Jakość idzie w parze z ceną
 • Opcje druku dysertacyjnego

Kolor vs. czarno-biały

O ile nie jest to wyraźnie określone w wytycznych dla szkół wyższych, to do Ciebie należy decyzja, czy rozprawa ma być drukowana w kolorze czy czarno-białym. Drukowanie w kolorze jest średnio dwa do czterech razy droższe.

Ogólnie rzecz biorąc, praca doktorska z kolorowym nadrukiem wygląda bardziej profesjonalnie, ale nie jest wymagana. Czy Twoja dysertacja zawiera wykresy lub liczby, które opierają się na kolorach? Upewnij się, że wydrukujesz przynajmniej te strony w kolorze.

Jedno- i dwustronne

Drukowanie dwustronne jest często tańsze niż jednostronne ze względu na oszczędność papieru – sprawia, że Twoja rozprawa jest o połowę grubsza. Jednak niektóre uczelnie wymagają, abyś wydrukował swoją pracę jednostronnie. Upewnij się, że sprawdziłeś wytyczne.

Drukując dysertację dwustronnie, należy zwrócić uwagę na następujące punkty:

Nowe rozdziały powinny zaczynać się po prawej stronie. Będziesz musiał wziąć to pod uwagę i wstawić „puste strony” podczas przygotowywania swojej pracy doktorskiej.

Dodaj pustą stronę za stroną tytułową, tak aby podziękowania lub streszczenie nie zostały wydrukowane na odwrocie strony tytułowej.

Numeracja stron jest często umieszczana u dołu po prawej stronie i u dołu po lewej stronie. Można to łatwo ustawić w programie Word, wybierając „wyrównanie zewnętrzne”.

Waga papieru

Grubość pracy (mierzona w gsm lub gramach) jest czymś, o czym większość uczniów nie myśli, ale ma znaczący wpływ na wygląd i odczucia związane z pracą.

Standardowy papier do drukowania ma gramaturę 75-90 g/m². W przypadku pracy kawalerskiej lub magisterskiej jest to w porządku. Jeśli chcesz, aby papier wyglądał i czuł się bardziej profesjonalnie i trwale, waga papieru 100-130 g/m² jest lepsza. Jest on często używany do pracy doktorskiej.

Liczba egzemplarzy

Często drukuje się od trzech do pięciu egzemplarzy swojej pracy. W zależności od wytycznych Twojej uczelni może być konieczne przesłanie jednego do trzech egzemplarzy do Twojego przełożonego. Ponadto, możesz chcieć mieć kopię dla siebie lub swojej rodziny.

Przejdź na stronę https://ulotkaonline.pl/ po więcej informacji.

Previous Jak znaleźć dobry salon optyczny?
Next Uzależnienie od narkotyków. Globalny problem narkomanii

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Areszt dla bydgoskiego pseudokibica za pobicie

Kryminalni zajmujący się zwalczaniem przestępczości pseudokibiców bydgoskiej komendy zatrzymali bydgoszczanina podejrzanego o pobicie. 34-latek należy do nieformalnej grupy tzw. bojówki pseudokibiców jednego z bydgoskich klubów piłkarskich. Mężczyzna był już w

Wiadomości 0 Comments

PRACOWNICY URZĘDU MIASTA SZKOLILI SIĘ U BYDGOSKICH POLICJANTÓW

Pracownicy Urzędu Miasta w Bydgoszczy, którzy w ramach swoich obowiązków zawodowych, dostarczają korespondencję do mieszkańców Bydgoszczy, wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez policjantów Wydziału Prewencji Bydgoskiej komendy. Z uwagi na

Wiadomości 0 Comments

By ferie były bezpieczne

Wczoraj (07.02.2018) Filia nr 4 Biblioteki Miejskiej w Bydgoszczy mieszczącej się przy ul. Czerkaskiej zaprosiła policjantów na prelekcję o bezpieczeństwie podczas zbliżających się ferii. Uczestnikami spotkania byli uczniowie III klasy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź