Miliony czekają na innowatorów w konkursie Szybka Ścieżka. Eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podpowiedzą w Bydgoszczy, jak sięgnąć po dofinansowanie

Miliony czekają na innowatorów w konkursie Szybka Ścieżka. Eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podpowiedzą w Bydgoszczy, jak sięgnąć po dofinansowanie

Już 24 października w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym odbędzie się spotkanie informacyjno-warsztatowe NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przybliżą zasady aplikowania, finansowania i realizowania innowacyjnych projektów w ramach Funduszy Europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem trwającego do 16 grudnia 2019 r. naboru do konkursu NCBR Szybka Ścieżka. Jego budżet wynosi aż 1,1 mld zł.

Firmy z województwa kujawsko-pomorskiego tylko w ostatnich dwóch latach otrzymały z NCBR dofinansowanie na łączną kwotę 1 mld 44 mln zł. Oprócz silnie rozwiniętych sektorów rolniczego, chemicznego czy elektromaszynowego region posiada bogate zaplecze naukowe na czele z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Znajdują się tu również liczne ośrodki wspierające przepływ nowoczesnych rozwiązań z nauki do przemysłu (np. centra transferu technologii). Na uwagę zasługuje ponadto duża liczba parków przemysłowych, takich jak Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, Grudziądzki Park Przemysłowy czy Toruński Park Technologiczny.[1] Dzięki prowadzonemu przez NCBR konkursowi Szybka Ścieżka przedstawiciele świata nauki mogą skuteczniej współpracować z miejscowym biznesem przy tworzeniu innowacyjnych projektów.

Bogaty wybór konkursów w formule Szybkiej Ścieżki

W ramach Szybkiej Ścieżki o dofinansowanie mogą się ubiegać duże, średnie, małe przedsiębiorstwa i start-upy. W tym roku po raz pierwszy do konkursu zaproszono również konsorcja przedsiębiorców oraz jednostek naukowych. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 80 proc. wartości ich projektu. Pozostałe 20 proc. powinno pochodzić ze środków własnych. Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro. Przypomnijmy: termin składania wniosków upływa 16 grudnia.

Nowością w tym roku są również konkursy tematyczne w Szybkiej Ścieżce: pierwszy dedykowany jest projektom z zakresu technologii kosmicznych, drugi – technologii tworzyw sztucznych (w obu konkursach nabór wniosków w terminie 2 września – 15 listopada). Trwa także nabór w konkursie dla MŚP z certyfikatem Seal of Excellence (termin zgłoszeń upływa 29 listopada). W październiku ogłoszony został kolejny konkurs tematyczny: Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska. Wnioski w nim można składać od 14 listopada 2019 r. do 14 stycznia 2020 r. Łączny budżet konkursów w drugiej połowie 2019 r. to 1,83 mld zł.

Innowacyjny militarny tablet od kujawsko-pomorskich przedsiębiorców

Wśród Beneficjentów NCBR jest firma Teldat, która stworzyła rodzinę innowacyjnych urządzeń typu tablet o podwyższonej odporności na warunki mechaniczne i klimatyczne, pozwalających efektywnie wykorzystać najnowsze technologie transmisji danych. W praktyce rozwiązania te będą mogły zostać wykorzystane np. przez wojsko, jako wyposażenie poszczególnych żołnierzy oraz wozów dowódczo-bojowych i bojowych. Urządzenie budzi także zainteresowanie klientów spoza armii, takich jak: inne służby mundurowe, agencje ochrony mienia, przemysł ciężki czy kopalnie. Podczas bydgoskiego spotkania NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR przedstawiciel firmy Teldat, jako beneficjent konkursu Szybka Ścieżka, opowie o swoich doświadczeniach z aplikowania i realizacji projektu.

Praktyczne informacje podczas warsztatów

Przedsiębiorcy i naukowcy z regionu, którzy  planują realizację prac badawczo-rozwojowych, zostali zaproszeni do zapoznania się z konkursami prowadzonymi przez NCBR oraz do indywidualnych rozmów z ekspertami. W ich trakcie dowiedzą się, jak zaplanować projekt B+R, na co można przeznaczyć dofinansowanie, jak je uzyskiwać i rozliczać.

Szczegółowy program spotkania NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR, które odbędzie się 24 października w Bydgoszczy, można znaleźć na stronie www.NCBRdlaFirm.pl.

Do tej pory odbyło się blisko 90 podobnych warsztatów w całym kraju, a planowane są kolejne. Udział w nich jest bezpłatny.

  • Więcej informacji o konkursie Szybka Ścieżka dostępnych jest na stronie gov.pl/szybkasciezka.
  • Jeśli chcesz zweryfikować założenia swojego projektu i dowiedzieć się, czy ma on szanse na dofinansowanie, skorzystaj z Asystenta Innowacji na www.ncbr.gov.pl.
  • O konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uzyskasz informacje również w Punkcie Informacyjnym w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47a, pod numerem telefonu 22 39 07 170 lub pisząc na adres info@ncbr.gov.pl.

Kontakt dla mediów ze strony NCBR: Weronika Kopernok, weronika.kopernok@ncbr.gov.pl

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych oraz projekty związane
z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.

Więcej informacji na stronie ncbr.gov.pl

[1] https://www.paih.gov.pl/regiony/wojewodztwa/kujawsko-pomorskie

Previous Jakie meble do salonu fryzjerskiego?
Next Telefon do 1500 zł

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Najbardziej potrzebne sprzęty w salonie fryzjerskim

Z usług salonów fryzjerskich każdego dnia korzysta tysiące osób. Jest to bardzo popularny rodzaj działalności usługowej, na rynku tym panuje bardzo duża konkurencja. Właściciel salonu, który chce aby odwiedzali go

Strefa Biznesu 0 Comments

Jak zorganizować przestrzeń biurową?

Urządzenie biura to wyzwanie, przed którym prędzej czy później staje wielu przedsiębiorców. Nawet w przypadku prowadzenia niewielkiej działalności gospodarczej może pojawić się konieczność stworzenia dla siebie takiej przestrzeni do pracy.

Strefa Biznesu 0 Comments

Drukarnia internetowa

Reklamy we współczesnym świecie mają olbrzymie znaczenie. Z jego pomocą możliwe staje się sprzedawanie produktów firmy, potencjalni klienci dowiedzą się o nowych produktach i usługach poprzez reklamę. Wraz z rozwojem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź