Leczenie HTR

Leczenie HTR

HRT zastępuje hormony, których organizm kobiety nie produkuje już z powodu menopauzy.

2 główne hormony stosowane w HRT to:

  • estrogeny – stosowane typy obejmują estradiol, estron i estriol
  • progestagen – syntetyczna wersja hormonu progesteronowego, takiego jak dydrogesteron, medroksyprogesteron, norethisteron i lewonorgestrel

HRT polega albo na przyjmowaniu obu tych hormonów (HRT połączony) lub po prostu biorąc estrogenów (tylko estrogenów HRT).

Większość kobiet stosuje łączone HRT, ponieważ samodzielne przyjmowanie estrogenu może zwiększyć ryzyko rozwoju raka macicy (endometrium). Przyjmowanie progestogenu wraz z estrogenem minimalizuje to ryzyko. Tylko estrogeny HRT jest zazwyczaj zalecane tylko dla kobiet, które miały usuniętą łono podczas histerektomii.

Sposoby odbierania HRT

HRT występuje w kilku różnych formach. Porozmawiaj z lekarzem o zaletach i wadach każdej z opcji.

Tabletki

Tabletki są jedną z najczęstszych form HRT. Zazwyczaj przyjmuje się je raz dziennie. Zarówno same estrogeny jak i kombinowane HRT są dostępne w postaci tabletek. Dla niektórych kobiet może to być najprostszy sposób na leczenie. Należy jednak mieć świadomość, że niektóre z zagrożeń związanych z HRT, takie jak zakrzepy krwi, są wyższe w przypadku tabletek niż w przypadku innych form HRT (chociaż ogólne ryzyko jest nadal niewielkie).

Łaty skórne

Łaty skórne są również powszechnie stosowanym sposobem pobierania HRT. Przykleja się je do skóry i wymienia co kilka dni. Dostępne są tylko estrogeny i łączone plastry HRT. Plamy na skórze mogą być lepszym rozwiązaniem niż tabletki, jeśli codzienne przyjmowanie tabletek jest dla Ciebie niewygodne. Stosowanie plastrów może również pomóc uniknąć pewnych skutków ubocznych HRT, takich jak niestrawność, i w przeciwieństwie do tabletek, nie zwiększają one ryzyka zakrzepów krwi.

Żel estrogenowy

Żel estrogenowy jest coraz bardziej popularną formą HRT. Wciera się go na skórę raz dziennie. Podobnie jak plastry skóry, żel może być wygodnym sposobem przyjmowania HRT i nie zwiększa ryzyka zakrzepów krwi. Ale jeśli nadal masz swoją macicę, będziesz musiał wziąć jakąś formę progestogenu również oddzielnie, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka macicy.

https://www.open-mind.pl/medycyna-i-zdrowie/xczf/poklady-oczyszczone-z-zarzutow-dotyczacych-hrt-bezpieczne-dla-symptomow-menopauzy.html

Previous Najlepsze tanie gadżety
Next Uzależnienie od narkotyków (zaburzenia związane z używaniem substancji)

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jakie są korzyści ze zdrowego odżywiania się?

Zdrowa dieta obejmuje różnorodne owoce i warzywa w wielu kolorach, całe ziarna i skrobie, dobre tłuszcze i chude białka. Zdrowe odżywianie się oznacza również unikanie żywności z dużą ilością dodanej

Life&Style 0 Comments

Historia konopi indyjskiej

Pewnie wiele osób będzie tym mocno zaskoczonych, ale historia konopi indyjskiej nie zamyka się w ostatnich kilkunastu latach walki o możliwość jej używania jako środka odurzającego czy jako środka leczniczego.

Life&Style 0 Comments

Czym jest leczenie uzależnienia od narkotyków?

Leczenie antynarkotykowe ma na celu pomóc osobom uzależnionym w zaprzestaniu nałogowego poszukiwania i używania narkotyków. Leczenie może odbywać się w różnych warunkach, przybierać wiele różnych form i trwać przez różne

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź