Historia konopi indyjskiej

Historia konopi indyjskiej

Pewnie wiele osób będzie tym mocno zaskoczonych, ale historia konopi indyjskiej nie zamyka się w ostatnich kilkunastu latach walki o możliwość jej używania jako środka odurzającego czy jako środka leczniczego. Historia konopi to również nie 100 lat, które minęły od momentu, w którym pojawił się zakaz jej użytkowania. Historia konopi indyjskiej to kilka tysięcy lat wyjątkowej rośliny, która w wielu krajach stanowiła podstawowy element, wykorzystywany powszechnie w wielu dziedzinach życia. Warto więc ta historię choć trochę poznać i zastanowić się, dlaczego obecnie konopie indyjskie są zakazane. 

Konopie siewne – znane od 10 tysięcy lat

Konopie siewne są rośliną, która była uprawiana już 10 tysięcy lat temu, a właściwości tej rośliny były wychwalane przez chińskich lekarzy. W kontekście uprawy konopi ich wielka popularność była bezpośrednio związana z tym, że uprawa rośliny jest prosta oraz tania. nie potrzebuje dobrej ziemi, będzie w stanie poradzić sobie w trudnym klimacie nawet na skażonych gruntach. Co ciekawe roślina jest w stanie doprowadzić do ich oczyszczenia.  Roślina sama odstrasza szkodniki i zagłusza chwasty. W uprawie była więc dla ludzi idealna, a dodatkowo dawała również ogrom możliwości jeśli chodzi o jej wykorzystywanie. Z konopi przygotować można było wytrzymałe liny stosowane na okrętach, na papierze z konopi Gutenberg drukował swoją biblię a ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych spisali Deklaracje Niepodległości. Levi-Strauss z konopi stworzył odzież roboczą, zwaną popularnie jeansami. Przez tysiące lat konopie indyjskie były więc ważną przemysłowo rośliną, wykorzystywaną na wiele rożnych sposobów oraz w wielu rożnych miejscach. Sytuacja uległa zmianie dopiero w XX wieku, gdy doszło o jej zakazania w USA.

Zakaz stosowania marihuany

Na początku XX wieku wraz z latynoskimi imigrantami marihuana trafiła do USA. Jej stosowanie było jednak przez władze wiązane z przestępstwami kryminalnymi, popełnianymi przez Latynosów, dlatego zyskiwała sobie coraz gorszą reputację w społeczeństwie. Do tego dołączyło oczernianie w gazetach i pismach co ostatecznie doprowadziło do jej kryminalizacji w USA. Pierwszy stan Utah dokonał tego w 1915 roku, w jego ślady poszły także inne stany. W 1937 roku komisarz Asslinger zajmujący się Biurem ds. Zwalczania Narkomanii doprowadził do wprowadzenia przepisów, które zdelegalizowały marihuanę na terenie całego USA. Prawo tyczyło się zarówno konopi psychoaktywnych jak i przemysłowych, które takiego działania nie wykazują. To pozwala przypuszczać, że za nowymi przepisami stało silne lobby chemiczne i papierowe, które czuło się zagrożone możliwościami rozwoju uprawy konopi przemysłowej na terenie USA. W ślad za zakazem na terenie USA poszły także zakazy w Europie i dopiero od kilkunastu lat ponownie konopie są doceniane i zauważa się duży potencjał jaki kryje się za konopiami przemysłowymi, które pozbawione są działania psychoaktywnego. Jednocześnie z roku na rok na całym świecie rośnie również znaczenie marihuany medycznej.

Previous Pielęgnacja samochodu - produkty Menzerna
Next Smartfony Apple iPhone

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Nasiona konopii: 5 Największych korzyści dla zdrowia

Kiedy weźmie się pod uwagę, jak wysoko ceniona była roślina w przeszłości ze względu na jej wartość i bogactwo korzyści, reputacja marihuany całkowicie zmieniła kierunek. Podczas gdy wielu ludzi używa

Life&Style 0 Comments

Badania genetyczne pozwalają ocenić stan organizmu

Badania genetyczne umożliwiają podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych jeszcze przed wystąpieniem nowotworu, a także w znacznym stopniu zwiększają szansę na jego wczesne rozpoznanie i wyleczenie. Pomagają także osobom zmagającym się z chorobami układu pokarmowego

Life&Style 0 Comments

Wypełnianie zmarszczek – na czym polega ten zabieg?

Zapewne większość z nas chciałaby jak najdłużej zachować zdrowy i młody wygląd. Niestety starzenie się naszych organizmów jest procesem nieuniknionym i nieodwracalnym – postępującym w czasie i zapisanym w genach.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź