Czym jest leczenie uzależnienia od narkotyków?

Czym jest leczenie uzależnienia od narkotyków?

Leczenie antynarkotykowe ma na celu pomóc osobom uzależnionym w zaprzestaniu nałogowego poszukiwania i używania narkotyków. Leczenie może odbywać się w różnych warunkach, przybierać wiele różnych form i trwać przez różne okresy czasu. Ponieważ uzależnienie od narkotyków jest zazwyczaj zaburzeniem przewlekłym, charakteryzującym się sporadycznymi nawrotami choroby, krótkoterminowe, jednorazowe leczenie zazwyczaj nie jest wystarczające. Dla wielu osób leczenie jest procesem długotrwałym, wymagającym wielu interwencji i regularnego monitorowania.

Istnieją różne, oparte na dowodach naukowych podejścia do leczenia uzależnień. Leczenie uzależnienia od narkotyków może obejmować terapię behawioralną (np. terapię poznawczo-behawioralną lub zarządzanie awaryjne), leki lub ich kombinacje. Konkretny rodzaj leczenia lub jego kombinacja będzie się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, a często także od rodzaju stosowanych przez niego leków.

Leki lecznicze, takie jak metadon, buprenorfina i naltrekson (w tym nowa, długo działająca formuła) są dostępne dla osób uzależnionych od opioidów, natomiast preparaty nikotynowe (plastry, gumy, pastylki i spray do nosa) oraz leki varenicline i bupropion są dostępne dla osób uzależnionych od tytoniu. Disulfiram, akamprozat i naltrekson są lekami dostępnymi w leczeniu uzależnienia od alkoholu1 , który powszechnie współwystępuje z innymi uzależnieniami od narkotyków, w tym z uzależnieniem od leków na receptę.

Leczenie nadużywania narkotyków na receptę jest zwykle podobne do leczenia nielegalnych narkotyków, które wpływają na ten sam układ mózgowy. Na przykład buprenorfina, stosowana w leczeniu uzależnienia od heroiny, może być również stosowana w leczeniu uzależnienia od leków przeciwbólowych na opioidy. Uzależnienie od środków pobudzających wydawanych na receptę, które oddziałują na te same układy mózgowe co nielegalne środki pobudzające, takie jak kokaina, może być leczone terapią behawioralną, ponieważ nie ma jeszcze leków na leczenie uzależnienia od tego typu narkotyków.

Terapie behawioralne mogą pomóc zmotywować ludzi do udziału w leczeniu uzależnień od narkotyków, zaoferować strategie radzenia sobie z narkotykowymi zachciankami, nauczyć sposobów unikania narkotyków i zapobiegania nawrotom, a także pomóc osobom w radzeniu sobie z nawrotami, jeśli do nich dojdzie. Terapie behawioralne mogą również pomóc ludziom poprawić komunikację, umiejętności w zakresie relacji i rodzicielstwa, a także dynamikę rodziny.

Wiele programów terapeutycznych wykorzystuje zarówno terapie indywidualne jak i grupowe. Terapia grupowa może zapewnić wzmocnienie społeczne i pomóc wyegzekwować zachowania, które promują abstynencję i styl życia bez narkotyków. Niektóre z bardziej ugruntowanych metod leczenia behawioralnego, takie jak zarządzanie kryzysowe i terapia poznawczo-behawioralna, są również dostosowywane do warunków grupowych w celu poprawy skuteczności i efektywności kosztowej. Jednak szczególnie u młodzieży może wystąpić niebezpieczeństwo wystąpienia niezamierzonych szkodliwych (lub jatrogennych) skutków leczenia grupowego – w niektórych przypadkach członkowie grupy (szczególnie grupy młodzieży w wysokim stopniu przestępczej) mogą wzmocnić zażywanie narkotyków i tym samym wykoleić się z celu terapii. Dlatego też przeszkoleni doradcy powinni być świadomi i monitorować takie skutki.

Ponieważ pracują one nad różnymi aspektami uzależnienia, kombinacje terapii behawioralnych i leków (jeśli są dostępne) wydają się być na ogół bardziej skuteczne niż oba te podejścia stosowane samodzielnie.

Wreszcie, osoby uzależnione od narkotyków często cierpią z powodu innych problemów zdrowotnych (np. depresji, HIV), zawodowych, prawnych, rodzinnych i społecznych, które powinny być rozwiązywane jednocześnie. Najlepsze programy zapewniają połączenie terapii i innych usług w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb pacjenta. Leki psychoaktywne, takie jak antydepresanty, środki antylękowe, stabilizatory nastroju i leki przeciwpsychotyczne, mogą być krytyczne dla sukcesu leczenia, gdy pacjenci mają współwystępujące zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, zaburzenia lękowe (w tym zaburzenia stresu pourazowego), zaburzenia dwubiegunowe lub schizofrenia. Ponadto większość osób z poważnymi uzależnieniami nadużywa wielu leków i wymaga leczenia wszystkich nadużywanych substancji.

O leczeniu przeczytasz więcej na stronie: https://sosdopalacze.pl/

Previous Włamywacze do domów na łódzkim osiedlu zatrzymani
Next Elektronarzędzia Makita

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Recenzja Honor 7 Lite

Jak deja vu po raz kolejny, uwielbiamy Huawei P9 lite i wracamy po więcej. Z wyjątkiem tego, że tym razem jest to Huawei Honor 7 Lite – choć różnice są

Life&Style 0 Comments

O tej porze roku włosy i skóra głowy narażone są na działanie zmiennych temperatur

Pod czapką skóra przegrzewa się i gruczoły łojowe pracują intensywniej, dlatego włosy łatwo się przetłuszczają, nasila się skłonność do łupieżu, może się również pojawić łojotok. Dodatkowo włosy są bardziej podatne na

Life&Style 0 Comments

Kilka słów o stomatologii zachowawczej, czyli dlaczego warto postawić na profilaktykę

Stomatolog to jeden z najrzadziej odwiedzanych przez Polaków lekarzy. Zawód ten owiany jest złą sławą, która jak okazuje się po bliższym kontakcie, jest niesłuszna. Unikając regularnych (co 6 miesięcy) przeglądów

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź