Czym jest lakier samochodowy?

Czym jest lakier samochodowy?

Lakier samochodowy jest farbą specjalnego przeznaczenia stosowaną w samochodach nie tylko ze względów estetycznych, ale także w celu zapobiegania rdzewieniu. Aby jednak zrozumieć, czym jest lakier samochodowy, należy poznać kilka szczegółów z nim związanych.

Znaczenie lakieru

Podczas gdy wielu producentów samochodów ma ograniczoną paletę kolorów do wyboru, producenci samochodów luksusowych często twierdzą, że oferują kolory na zamówienie, a nawet robią to w celu wymyślenia ich, jeśli nie są dostępne na rynku. Chociaż farba nie wpływa bezpośrednio na osiągi samochodu, odgrywa ona integralną rolę z estetycznego punktu widzenia. Farba samochodowa to preparat na bazie wody dostarczany na podłoże (powierzchnię, na którą nakładana jest farba) za pomocą pistoletu natryskowego. Składa się z emalii na bazie poliuretanu, zaprojektowanej w celu ochrony podłoża przed szkodliwym wpływem środowiska. Proces malowania samochodów ewoluował na przestrzeni lat, podobnie jak same farby.

Farba 1k i 2k

Na podstawie składu chemicznego farbę można zaklasyfikować jako farbę 1k lub 2k. 1k (jeden składnik) odnosi się do farb, które nie potrzebują katalizatorów ani utwardzaczy do wyschnięcia. Z drugiej strony, 2k farby (dwa składniki) należy zmieszać z utwardzaczami lub aktywatorami do wyschnięcia. Obecność utwardzaczy czyni je odpornymi na chemikalia, promieniowanie UV i warunki atmosferyczne.

Farbę można nakładać jedno- lub wieloetapowo, w zależności od charakteru aplikacji. Farby jednostopniowe same wysychają do błyszczącego wykończenia i nie wymagają ochronnej warstwy wierzchniej. Z kolei farby wielostopniowe wymagają lakieru nawierzchniowego, który zapewnia połysk i ochronę. Malowanie jednostopniowe jest jednak przestarzałą praktyką, ponieważ na dłuższą metę nie jest trwałe. Nowoczesne lakiernie samochodowe stosują wielostopniowy proces lakierowania, dzięki czemu farba jest bardziej odporna na działanie elementów niż farba jednostopniowa.

Proces malowania

Wszystkie panele nadwozia pojazdu zaczynają się od arkuszy metalu (mianowicie aluminium lub stali), które są prasowane i zgrzewane w odpowiedni kształt. Panele nadwozia samochodu są ułożone razem w tymczasowy zespół zwany body-in-white (BIW).

Farbę samochodową nakłada się następnie w zakładzie o kontrolowanej temperaturze i pozostawia do pieczenia w piekarniku w celu przyspieszenia procesu suszenia. Liczne etapy aplikacji zapewniają integralność lakieru przez dłuższy czas. Czystość podłoża jest niezbędna przed otrzymaniem farby. BIW przechodzi różne procedury, w których jego powierzchnia zostaje zanieczyszczona olejami, tłuszczami, kredą i śladami tuszu itp. Etap przygotowania obejmuje zatem mycie paneli nadwozia strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem w celu zapewnienia przyczepności farby. Przed nałożeniem farby na podłoże nakładana jest warstwa inhibitorów rdzy. Podkłady wypełniają niedoskonałości podłoża na poziomie mikroskopowym i sprzyjają przyjmowaniu farby. Zalewanie zwykle wykonuje się przez zanurzenie całego BIW w kąpieli podkładu, aby zapewnić równomierne pokrycie. Zagruntowana powierzchnia jest następnie suszona przed nałożeniem powłoki pigmentowej, znanej również jako warstwa bazowa.

Więcej o tym czym jest lakier samochodowy i co mu grozi przy nieodpowiedniej pielęgnacji dowiesz się na http://jarwik.pl/zabezpieczenie-lakieru-samochodowego/yrbv/czym-jest-lakier-i-co-mu-zagraza.html >>

Previous Śmiertelny wypadek z udziałem motorowerzysty
Next Odpowie za zniszczenie mienia na dworcu kolejowym

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Średni wiek samochodów na portalach ogłoszeniowych to 12 lat

Wystawiane na sprzedaż samochody mają średnio 12 lat. W Czech czy na Słowacji jest to o 2–3 lata mniej – wynika z obserwacji AAA Auto. Co z tym związane, w Polsce średnia wartość używanego

Motoryzacja 0 Comments

Narzędzia do naprawy samochodu?

Naprawiasz samochód samodzielnie czy oddajesz go do serwisu samochodowego? Każdy właściciel samochodu zastanawia się nad tym pytaniem, gdy samochód przestaje normalnie funkcjonować. Jeśli awaria nie jest tak poważna, możesz go

Motoryzacja 0 Comments

Polerka orbitalna – jak wypolerować nią auto?

Niektóre rysy na lakierze samochodu wymagają specjalnych działań. Niektórzy fani motoryzacji lub po prostu właściciele samochodu marzą też o tym, by ich pojazd odzyskał blask nowości i krystaliczny połysk. Wszystko

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź