Co to jest Serigraph?

Co to jest Serigraph?

Serigraf to interpretacja oryginalnego dzieła sztuki stworzonego w procesie sitodruku. W przeszłości w procesie sitodruku stosowano szablon do stworzenia odbitki obrazu lub wzoru. Przez wieki na Orientu szablonów używano do wykonywania odbitek artystycznych, jak również przedmiotów rzemieślniczych, tkanin, szat, Anil Relia z Amit Ambalscriptures i różnych artykułów dekoracyjnych. W Europie technika szablonowania była stosowana przez rzemieślników do celów głównie użytkowych. Sztyfty służyły również do kolorowania kart do gry i obrazów religijnych drukowanych klockami drewnianymi. W XVII wieku technikę tę stosowano do drukowania ozdobnych tapet. A pod koniec XVIII wieku szablon drukarski trafił do Nowego Świata, ale dopiero na początku XX wieku zaczęto stosować sitodruk jako medium artystyczne.

Tworzenie serigrafii jest bardzo pracochłonną, ręczną procedurą artystyczną, która wymaga wielu tygodni. Przed rozpoczęciem procesu drukowania konsultowany jest artysta, który stworzył oryginalny obraz. Czasami artyści lubią wprowadzać zmiany podczas drukowania nakładu – traktując druk jako oryginał, a nie reprodukcję już istniejącego obrazu. Czasami nawet kilka zmian w obrazie lub uwypuklenie pewnych kolorów czy elementów projektu może stworzyć dynamiczny nowy obraz.

Po podjęciu tych decyzji, proces drukowania serigrafem rozpoczyna się od rozbicia obrazu na osobne kolory, które mają być drukowane jeden po drugim, aż do zakończenia druku. Proces rozdzielania kolorów polega na analizie oryginalnego obrazu, wyborze jednego koloru na raz i stworzeniu czarnej farby przedstawiającej ten kolor. Separacja kolorów była początkowo procesem przeprowadzanym ręcznie przy użyciu pędzli malarskich i czarnego atramentu indyjskiego na arkuszach przezroczystej folii z tworzywa sztucznego. Komputery stopniowo stały się częścią tego procesu, co sprawiło, że separacja kolorów stała się mniej pracochłonna, a także zwiększyło dokładność obrazu. Jednak oko i doświadczenie chromatyka (osoby, która rozdziela kolory) są tak samo cenne jak zawsze i dodają do generowanych komputerowo separacji, wprowadzając subtelności koloru i tekstury.

Serigrafy są tworzone poprzez przeforsowanie tuszu przez serię sitodruków o drobnych oczkach. Każdy sitodruk jest ciasno naciągnięty na mocną drewnianą lub aluminiową ramę i najczęściej jest powlekany wrażliwą na światło emulsją, chociaż czasami do stworzenia maski używa się również folii samoprzylepnej. Chromista tworzy separację poprzez malowanie nieprzezroczystego medium na przezroczysty kawałek Mylar lub octanu. Folia ta jest następnie przenoszona na sito jedwabne pokryte foto-emulsją, a następnie jest wystawiona na działanie intensywnego światła. Emulsja wystawiona na działanie światła zostaje „utwardzona” lub utwardzona, a obszary zablokowane przez nieprzezroczystą separację na Mylarze pozostają miękkie i nieutwardzone. Nieutwardzone obszary sitodruku są następnie wypłukiwane za pomocą pistoletu natryskowego pod wysokim ciśnieniem.

Po odsłonięciu, umyciu i wysuszeniu ekranu, jest on ostrożnie dotykany ręcznie, aby zablokować wszelkie plamki lub „otwory szpilkowe”, które mogły powstać na skutek zabrudzenia lub w miejscach wypranych. Następnie ekran jest ustawiany na prasie, która jest kalibrowana w celu przesunięcia ekranu w górę i w dół przy stałej rejestracji. Dzięki temu drukarka może podawać wydruk w zestawie prowadnic, nakładać sito na wydruk, drukować w kolorze, a następnie podnosić sito ponownie w górę w celu wprowadzenia kolejnego wydruku do prowadnic.

Przed wydrukowaniem nakładu, mieszalnik kolorów ostrożnie przygotowuje farbę. Mikser kolorowy i chromik informują o tym, co jest potrzebne do uzyskania pożądanego efektu. Krycie/przezroczystość, lepkość, odcień i intensywność są uważane za maksymalne przebiegi na każdej separacji kolorów lub ekranie. Na przykład farby przezroczyste lub półprzezroczyste mogą tworzyć różne kolory i efekty, gdy są drukowane na kilku różnych polach barw. Atramenty nieprzezroczyste mogą pokrywać niepożądane obszary lub tworzyć fizyczną teksturę. Chromista bierze pod uwagę wszystkie te czynniki podczas rozdzielania kolorów, aby ograniczyć do minimum liczbę separacji lub ekranów. W ten sam sposób drukarka ma również wiele do rozważenia, jednym z ważnych czynników jest siatka sita.

Odstępy, które wymagają dużych pól koloru lub ciężkiej tekstury wymagają ekranów z siatką kursową w celu osiągnięcia większego pokrycia, natomiast odstępy o drobnych szczegółach wymagają ekranów z siatką o drobnych oczkach. Oprócz sit, drukarka może kontrolować jakość druku za pomocą różnych typów rakli. Zacieraczki są dostępne w różnych twardościach i z różnych materiałów, aby dostosować się do różnych sytuacji technicznych. Kąt, nacisk i skok również przyczyniają się do wielu efektów.

Następnie wykonywany jest nadruk – po jednym kolorze, zaczynając od koloru bazowego, a kończąc na warstwie wykończeniowej. Po każdym przebiegu kolorystycznym wydruki są suszone na powietrzu na stojakach przed ustawieniem kolejnego ekranu. Wszystkie przebiegi kolorystyczne wykonywane są w ten sposób w okresie kilku tygodni lub miesięcy.

Po tym wszystkim artysta dokładnie sprawdza i weryfikuje każdą odbitkę, a następnie podpisuje i numerowuje odbitki, które mają być wydane do galerii. Zapis 1/100 oznacza, że ta konkretna odbitka jest pierwszą ze 100 w edycji. Podpisując i numerując odbitki, artysta gwarantuje, że nigdy nie będzie więcej niż pierwotnie wyznaczonych serigrafów tej edycji.

Serigrafie mają długą i fascynującą historię jako sztuka drukarska bardziej wszechstronna niż jakakolwiek tradycyjna technika druku. Wykorzystanie sitodruku jako nowoczesnego medium artystycznego rozpoczęło się w 1938 roku, gdy grupa nowojorskich artystów, pod auspicjami Federal Art Project, eksperymentowała z sitodrukiem. Grupa ta ukuła termin „serigrafia”, a następnie stworzyła zalążek National Serigraph Society, które aktywnie promowało tę formę graficzną.

Czytaj więcej drukarskich ciekawostek. Przejdź na stronę: http://sprytnydruk.pl/

Previous Przewodnik po sposobie rekrutacji pracowników
Next Recenzja Honor 7 Lite

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

7 Nieprzebadanych funkcji smartfonu

Wszyscy chcemy najnowszy i najbardziej zaawansowany telefon komórkowy, jaki jest dostępny na rynku. Ale możemy nie wiedzieć, jakie wspaniałe cechy posiadają nasze telefony. Sprawdź poniżej siedem niezbadanych cech smartfonu, które

Life&Style 0 Comments

Najlepsze tanie gadżety

Urządzenia technologiczne weszły w każdy aspekt naszego życia. A jeśli czujesz, że nie możesz bez nich żyć, nie jesteś sam. Spróbuj pomyśleć o życiu, w którym nie możesz już używać

Life&Style 0 Comments

Idealny makijaż mineralny

Piękny wygląd to ważny element kobiecości. Niekiedy natura okazuje się jednak dość przewrotna, czego skutkiem są niekoniecznie pożądane efekty. Niepodważalny jest fakt, że w tej sytuacji konieczne staje zatuszowanie niedoskonałości

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź