Co powinnaś wiedzieć o badaniu cytologicznym

Co powinnaś wiedzieć o badaniu cytologicznym

Badanie cytologiczne jest rutynowym badaniem w kierunku raka szyjki macicy, polegającym na pobraniu wymazu z komórek szyjki macicy. Pierwsze wymazy wykonuje się zazwyczaj u kobiet w wieku 21 lat, a następnie wykonuje się je co trzy lata. Oto co należy wiedzieć, gdy idziesz do ginekologa na pierwsze badanie cytologiczne.

Czego można się spodziewać

Ten krótki test jest prosty i nieinwazyjny. Rozbierasz się od pasa w dół, a następnie kładziesz się na stole egzaminacyjnym z rozstawionymi nogami i stopami opierającymi się o strzemiona. Ginekolog włoży do pochwy nasmarowane cylindryczne urządzenie zwane „spekulatorem”, które utrzymuje ściany w rozkroku i umożliwia dostęp do szyjki macicy.

Następnie lekarz wprowadza szpachelkę lub szczoteczkę do skrobania, aby delikatnie zeskrobać niektóre komórki z szyjki macicy, która jest najniższą częścią macicy tuż nad pochwą. Pacjentki na ogół odczuwają pewien ucisk, ale nie odczuwają bólu ani dyskomfortu. Pacjentki mogą opuścić gabinet natychmiast po badaniu i kontynuować dzień w normalnym trybie.

Jak przygotować

Zaplanuj wymaz na czas, kiedy nie masz miesiączki, ponieważ krew może sprawić, że wyniki będą mniej dokładne. Unikaj stosowania jakichkolwiek leków dopochwowych, douczania lub współżycia przez dwa dni przed badaniem. Podobnie jak menstruacja, te czynności mogą mieć wpływ na nieprawidłowe komórki, na które testuje lekarz.

Ponieważ podczas egzaminu występuje pewien ucisk, możesz chcieć opróżnić swój pęcherz tuż przed wizytą. Zapytaj najpierw lekarza, czy będzie potrzebował próbki moczu. Wiele kobiet umawia się na badanie cytologiczne w połączeniu z badaniem miednicy lub fizycznym, więc lekarz może potrzebować próbki w innym celu.

O co poprosić doktora

Zapytaj lekarza, kiedy spodziewać się wyników. Jeśli zostaną znalezione tylko normalne komórki, lekarz stwierdzi, że test był negatywny. Pozytywny wynik oznacza, że znaleziono nietypowe komórki.

To nie musi oznaczać raka szyjki macicy. Kilka czynników może powodować dodatni wynik, więc lekarz sprowadzi Cię z powrotem do dodatkowych badań, aby określić, co oznaczają te komórki.

Skorzystaj z tej okazji, aby zadać inne pytania dotyczące Twojego zdrowia reprodukcyjnego, takie jak opcje kontroli urodzeń lub nietypowy ból, którego doświadczyłaś. Zapytaj, kiedy zalecają powrót na kolejny test. Zazwyczaj jest to badanie co trzy lata, ale jeśli uważasz, że ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy jest większe, mogą zalecić częstsze wykonywanie badań.

Więcej informacji na open-mind.pl

Previous Urządzenie łazienki w piwnicy
Next Jak pracoholizm wpływa na nasze życie?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Wypełnianie zmarszczek – na czym polega ten zabieg?

Zapewne większość z nas chciałaby jak najdłużej zachować zdrowy i młody wygląd. Niestety starzenie się naszych organizmów jest procesem nieuniknionym i nieodwracalnym – postępującym w czasie i zapisanym w genach.

Life&Style 0 Comments

Historia konopi indyjskiej – co warto o niej wiedzieć?

Konopie indyjskie to gatunek rośliny z rodziny konopiowatych, który wielu osobom kojarzy się bardzo jednoznacznie – z narkotykami. Tymczasem w tej chwili o konopiach mówi się coraz więcej jako o

Life&Style 0 Comments

7 Nieprzebadanych funkcji smartfonu

Wszyscy chcemy najnowszy i najbardziej zaawansowany telefon komórkowy, jaki jest dostępny na rynku. Ale możemy nie wiedzieć, jakie wspaniałe cechy posiadają nasze telefony. Sprawdź poniżej siedem niezbadanych cech smartfonu, które

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź